sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Chtěl saunu, tak si ji postavil. Dnes je ve velkém staví lidem na míru

Chtěl saunu, tak si ji postavil. Dnes je ve velkém staví lidem na míru

19.2.2019

Všechno začalo revmatem

Bylo mu pouhých dvacet let, když se v jeho hlavě zrodil životní nápad. Tehdy Karla Dyntara trápily revmatické obtíže, na které mu byla doporučena sauna. Jenže se psal rok 1993. Pár let po Sametové revoluci, v zemi, která se učila žít svobodně, bez ruské nadvlády, v zemi, kde saunování nemá žádnou tradici. Karel poprvé vyzkoušel saunu u svého kamaráda a společně s ním sestavil saunu jako kabinu. Nejdřív pro své vlastní potřeby. Ale netrvalo dlouho a uvědomili si, že by své dílo mohli nabídnout i dalším saunovým fajnšmekrům v ČR. V roce 1994 už slavili úspěch s vlastními návrhy saun. Objednávky na saunové kabiny se jen hrnuly a dnes, 28 let poté, už mají na kontě přes pět tisíc realizací.

Chceš se saunovat? Tak si postav saunu!

Nutno dodat, že v té době u nás nebyly na každém rohu a v každém městě veřejné sauny a wellness centra. „Když jste začátkem devadesátých let něco chtěli, museli jste si to postavit, protože pro nic tady neexistoval trh. Ten jsme vlastně začali tvořit my. Ze začátku jsem v tom neviděl žádný podnikatelský záměr, ale jen touhu po vlastní sauně. Nebyl internet, nebyly knihy, byla doba experimentů,“ vzpomíná na začátek svého saunového příběhu Karel Dyntar.

Země saunám zaslíbená?

Za tu dobu ušel velký kus cesty. Kamarád jejich společný byznys po čase opustil, ale Karel vytrval. Zapojil manželku a postupně rozšiřoval svůj tým. Inspiraci kupodivu nečerpal rovnou v mece saunování, ve Finsku, ale ve Švédsku. První saunovou technologii kupoval právě odtamtud. Zajímavostí pro našince je, že v roce 1999 měla tato švédská společnost plně automatizovanou nejen výrobu, ale i logistiku. Díky tomu byla schopna dodávat zboží do 80 zemí světa a pokrýt tak 30 % světového trhu v saunovém byznysu. To bylo pro Sauny DYNTAR hotové sci-fi.

Do Finska se Karel dostal až o pár let později. U příležitosti soutěže v saunování, kterou pořádal v Jičíně. Vítěze totiž poslal na mistrovství světa do finské Heinoly. „Od té doby je Finsko mou srdcovou záležitostí,“ dodává Dyntar.

Dnes hledá se svými spolupracovníky inspiraci všude kolem sebe. Testují různé netradiční materiály a technologie, sledují nové trendy v designu nábytku, bydlení, architektuře a pak se vše snaží promítnout do saunových produktů. „Například inspiraci na naše lehátko Organic Plus jsem našel ve světoznámém lehátku LC4 od ještě známějšího architekta Le Corbusiéra,“ vysvětluje Dyntar.

Ryze česká rodinná firma

Nejen česká, ale také rodinná. To jsou dnes přívlastky, které jsou v podnikání ceněné. Možná i to je důvod, proč Sauny DYNTAR slaví čtvrtstoletí své existence. Ve firmě o 24 zaměstnancích dnes pracuje nejen zakladatel, ale také jeho manželka, bratr a syn. Firma si zakládá na profesionálním přístupu, výjimečném designu a vysoké kvalitě provedení. A díky bohatým zkušenostem je to na jejich výrobcích znát.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím