sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Ergonomie v sauně

Ergonomie v sauně

14.1.2019

Nejde ani tak o výstřelek v oblasti designu a pěkných tvarů, byť je estetická krása jedním z kritérií při výběru sauny. Do hry v tomto případě vstupuje ohled na specifické potřeby a charakteristiky lidského těla, ale i specifické uspořádání sauny tak, aby byly zdravotní benefity co nejvyšší.

Základním ergonomickým předpokladem je volná cirkulace krevního oběhu – člověk by při relaxaci neměl krčit končetiny ani jinak bránit volnému proudění krve v těle a obecně vzato by nikde nemělo docházet k žádnému pnutí nebo tlaku. Ideálním předpokladem pro plnohodnotný účinek je tak leh v pohodlné poloze, kdy nedochází k žádné svalové aktivitě. Ideálním řešením jsou mírně prohnutá lehátka ze dřeva, která kopírují tvar páteře a umožní tak dopřát uvolnění i často opomíjeným a namáhaným vnitřním svalům, včetně těch meziobratlových. Takové lehátko dokonce ulevuje srdci tím, že mírně zvedá nohy do výše hrudníku.

Moderní trendy a technologie také umožňují pohodlnou fixaci hlavy a krční páteře – vlivem tepla se svaly uvolňují a při nevhodné nebo křečovité poloze může snadno dojít k bolestivému skřípnutí nervů nebo nedostatečnému uvolnění svalů. Tím se relaxace a uvolnění svalů stává kontraproduktivní. Možné je pak využití dřevěných nebo polstrovaných krčních podložek, jejichž služby oceníte ihned po prvním vyzkoušení.

Další a neméně důležitou zásadou využití ergonomie je i přizpůsobení externích podmínek – sauna by vždy měla svým návrhem umožňovat volnou cirkulaci vzduchu a rovnoměrné prohřátí prostoru, výjimkou dnes není ani jakási „perlička“ ergonomie, kdy se stále častěji instalují specifické požadavky klienta, jako je třeba nižší příčka pro děti, odkládací prvky, nebo personalizované digitální ovládání hudby.

Ještě vyšším stupněm využití ergonomie je pak přizpůsobení sauny individuálním parametrům klienta a sestavení sauny doslova na míru. „Stále častěji se snažíme vyhovět i neobvyklým požadavkům a zajímavou výzvou pro nás bylo v minulosti například sestavení sauny pro rodinu, ve které byla průměrná výška okolo metru devadesát, kde jsme přímo kombinovali zásady ergonomie s přesnými, a řekněme, nadstandardními čísly.“, dodává Lucie Dyntar.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím