sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Vyzkoušejte si letos Vánoce ve finském stylu

Vyzkoušejte si letos Vánoce ve finském stylu

2.12.2020

Vánoce se opět pomalu, ale nezadržitelně blíží, a spolu s nimi přichází ruku v ruce také čas příjemného odpočinku a relaxace v rodinném kruhu. A co je k relaxaci lepšího, než saunování?  

Tak jako u nás tradičně krájíme jablíčka, svobodné slečny hází střevícem a ti nejodvážnější lijí olovo, ve Finsku jsou Vánoční svátky neodmyslitelně spjaté se saunováním, a to již po staletí. Vánoční sauna patří k nejstarším finským vánočním tradicím — tak proč si ji letos nevyzkoušet i u vás doma? 

Joulusauna: vánoční tradiční sauna 

Vánoční saunování symbolizuje očistu těla i mysli, zbavení se všeho negativního. Tradičně se ve Finsku chodí do sauny na Štědrý den odpoledne. Tento zvyk přetrvává ještě z dob, kdy sauny neměly elektrické vytápění a musely se pracně zahřívat již od štědrodenního rána, nebo dokonce od večera třiadvacátého.  

Všichni členové rodiny navíc museli stihnout svou saunovou očistu ještě před západem slunce: poté totiž saunu zabírají pro sebe duchové, elfové a skřítci, mezi jejichž rejdy není radno se plést. 

Zvláštní péče je na Štědrý den věnovaná i výzdobě sauny a jejího okolí. Vně sauny bývají obvykle umístěné svíčky nebo lucerničky. Správnou atmosféru uvnitř sauny pak navodí speciální saunovací oleje nebo vonné esence, obvykle se na Vánoce používají i měkoučké a bílé sváteční ručníky. 

Nezapomínejte na svého saunového elfa 

Po očistě v sauně se celá rodina převlékne do svátečního oblečení a usedne k bohaté štědrovečerní večeři. Po jídle přichází na řadu rozbalování dárků, které místním rozdává Joulupukki, bytost přicházející z Laponska. 

Po nadílce je zvykem donést pár sladkostí a zbytků od večeře zpět do sauny, jakožto dárek pro saunatonttu. To je ve finštině pojmenování pro saunového skřítka, který podle pověsti žije v každé sauně ve Finsku a je něco jako její dobrý duch. 

Vyzkoušejte si letos tradici štědrodenního saunování i vy: uvidíte, jak vám bude blaze a jak příjemně se v zimním odpoledni prohřejete. 

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím