sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Colorterapie – i barvy mohou léčit !

Colorterapie – i barvy mohou léčit !

7.5.2019

Různé odstíny barev po odrazu vznikají díky odlišným vlnovým délkám světla. Červená barva se vyznačuje nejdelší vlnovou délku, fialová pak nejkratší vlnovou délku. Tato vlnová délka se označuje jako kmitace – energie – elektromagnetické záření nebo také jinak vibrace.

Lidské tělo na tyto vibrace barev reaguje. Barvy primárně vnímáme povrchově ať již očima nebo průnikem vibrací barev do pokožky (slepci sice nemohou rozeznávat barvy pomocí očí, ale určitým způsobem je cítí právě přes pokožku). Avšak tím naše barevné vnímání nekončí. Na pronikání vibrací z kmitání barev reagují také naše buňky, proto například subjektivně pociťujeme z modré barvy chlad a naopak z červené či oranžové teplo.  Právě tohoto efektu se využívá při colorterapii.

Colorterapie vysvětluje, že každá buňka má své barevné zabarvení (vibraci). Nemocemi tyto vibrace buněk mění svůj tvar (barvu). Působením správně vybraných barev na naše tělo můžeme nemocné buňky vrátit do jejich původního barevného odstínu – vibrace (dodat jim správnou energii) a zároveň tím tělo vrátit
do rovnováhy.

Každá barva – vibrace – energie světelného paprsku s sebou nese jiný léčebný účinek. Barvy s větší vlnovou délkou všeobecně člověka nabíjejí energií (červená, oranžová, žlutá). Naopak barvy s kratší vlnovou délkou mají uklidňující a relaxační efekt (zelená, modrá, fialová). Musíme však přihlédnout k tomu, že u některých lidí může určitá barva vyvolávat jiný efekt než u většiny, a to díky subjektivnímu pocitu či asociacím. Nakonec rada nad zlato, všeho s mírou. Budeme-li chtít tělu například dopřát přísun energie a díky tomu využívat příliš povzbuzujících barev, může nastat časem až dráždivý účinek. To samé se stane časem i s používáním uklidňujících a relaxačních barev, přílišným vystavováním se těmto barvám může dojít k nadměrně velkému útlumu organismu.

Účinky jednotlivých barev na lidský organismus

Energická červená

Červená barva vášně, lásky, energie nebo naopak hněvu a záště. Tato barva zvyšuje a stimuluje krevní oběh, podněcuje adrenalin a dokáže zvýšit tělesnou teplotu. Využívá se k léčbě chudokrevnosti, na podporu chuti k jídlu, při zánětu kloubů, tlustého střeva a proti nachlazení a depresím.

Dále k léčbě: akné, AIDS, zápal plic.

Optimistická oranžová

Barva radosti ze života, která bojuje proti depresím, ale také vyvolává chtíč navazovat nové vztahy s okolím. Pomáhá proti zácpě, křečím a zvyšuje plodnost.

Dále k léčbě: alergie (světle oranžová), astma, bolesti svalů, senné rýmě (oranžovo-červená), léčbě jater a ledvin.,

Nabíjecí žlutá

Žlutá jako barva svěžesti, mladosti, ale také veselí a energie. Tato barva se používá na podporu inspirace při tvůrčích činnostech nebo i při učení pro větší soustředěnost a energii. Aktivně pomáhá proti špatné náladě, nechutenství či skleslosti, proto se využívá ke zmírnění depresí. Vylučuje také jedovaté látky z těla – pročišťuje játra, střeva, ledviny.

Dále k léčbě: alergie, alkoholismu, Alzheimerovy choroby, žaludečních křečích, vyrážce, při trávicích potížích.

Uklidňující modrá

Barva klidu, harmonie a relaxace. Modrá barva je skvělým pomocníkem při problémech s usínáním. Dokáže zahnat chutě k jídlu. Stimuluje kreativitu. Modrá (i zelená barva) pomáhají k zlepšení zraku. Tato barva se používá i při zmírnění návalů horka. Utlumuje také bolesti a urychluje hojení ran a popálenin.

Dále k léčbě: abscesů, Alzheimerovy choroby, astma, bolesti hlavy, bolesti zubů, bronchitidy, epilepsie, zklidnění horečky, chřipky, k léčení rakoviny a nádorů.

Vyvažující zelená

Barva síly, rovnováhy, růstu, obnovy, naděje a klidu. Zelená barva snižuje krevní tlak. Prospěšné účinky přináší i na problémy se zrakem. Zklidňuje nervový systém, využívá se proto na zmírnění migrén a bolestí hlavy.

Dále k léčbě: srdečních potíží, na vředy, na popáleniny (modro-zelená).

Meditační fialová

Fialová jako barva duchovna, brána do nevědomí. Barva, která dodává inspiraci, ale také pozitivně působí na činnost srdeční soustavy a uklidnění nervové soustavy (zmírňuje deprese, migrény a podrážděnost).

Dále k léčbě: lupů, akné (červeno-fialová), artritidy, bolesti zubů (modro-fialová), cukrovky, chřipky, infekcí, ale i leukémie a nádorů.

Nevinná bílá

Bílá je symbolem nevinnosti, čistoty, moudrosti a věčnosti. Pročišťuje a rozveseluje mysl. Pomáhá k větší koncentraci, tím usnadňuje velké životní změny. Snižuje deprese a stres. Využívá se také k meditacím.

Potěšte své smysly i během saunování!

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím