sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
sauny Dyntar

BLOG o saunování

Saunové ceremoniály

Jak vznikly saunové ceremoniály?

Saunové ceremoniály vycházejí z klasického polévání kamenů vodou při saunování, postupem času se začaly do tohoto rituálu přidávat další prvky (hudba, tělový peeling, aromatické esence, apod.) a tím vznikla jejich současná podoba.

Jak vypadá jejich průběh?

Ceremoniály mají přesně stanovený čas. Obvykle trvají 10 až 15 minut. Začínají vždy
s příchodem vyškoleného saunéra, který se krátce představí a vysvětlí, který druh ceremoniálu bude probíhat. Dále podá přesné pokyny pro účastníky (co mají dělat před, během a po ceremoniálu), nakonec které vonné esence bude používat nebo které tělové peelingy bude účastníkům nabízet k potírání. Pro plný zážitek z ceremoniálu není možný příchod nových účastníků. Odejít z něj ale dovoleno je, neboť se může především u začátečníků stát, že jim daný ceremoniál nebude vyhovovat. 

Při úvodu do ceremoniálu saunér naladí v sauně příjemnou atmosféru - pouští hudební doprovod. Poté polévá kameny vodou smíchanou s vonnými esencemi a páru z toho stvořenou víří ručníkem nejdřív do horních pater sauny a poté jednotlivě směrem
ke každému z účastníků. Tímto docílí v sauně větší vlhkosti, kterou účastníci pocítí jako subjektivní zvýšení teploty, přestože reálná teplota zůstane stejná, mění se pouze vlhkost. Tímto vířením se zesiluje účinek ze saunování a provádí se většinou třikrát za celý ceremoniál. Podle druhu ceremoniálu, který může nabývat buď relaxačních, nebo povzbuzujících účinků, přizpůsobuje saunér výběr hudby a aromatických esencí.
Podává také účastníkům peeling k mazání těla (peelingové soli, které odstraňují odumřelé kožní buňky a dezinfikují, ledové tříště se stejným účinkem jako peelingové soli, medy, jogurtové krémy nebo tělové oleje), v některých případech i drobné občerstvení. Oblíbeným relaxačním prvkem je použití kovových misek, do kterých saunér bouchá paličkou.
Tyto zvuky způsobují vibrace celého těla a navozují větší relaxaci. Ceremoniál je oficiálně ukončen tím, že se saunér se všemi účastníky rozloučí a nasměruje je do sprch a relaxační zóny.

    

Foto zapůjčeno z: http://www.wellnessnoviny.cz

 

Jaké jsou nejznámější druhy ceremoniálů?

1) Klasický - saunér nepoužívá hudbu ani osvětlení, ale používá aromatické esence.

2) Relaxační a meditační - důraz je zde kladen na meditační nebo relaxační hudbu a mávání ručníkem.

4) Dynamický - tento ceremoniál má povzbuzující účinky (používá se například mentolová esence) a dynamičtější hudbu, také dynamika mávání ručníkem je značně odlišná od relaxačních ceremoniálů.

5) Divadelní - saunér si připraví malé představení v kostýmu.

6) Peelingový - používá se v parní sauně pomocí nanášení peelingových solí - hrubozrnné alpské nebo himálajské.

V jakých typech saun se provádí saunové ceremoniály?

Saunové ceremoniály se provádí ve všech typech saun - ať již v klasické finské, bylinkové nebo parní. V dnešní době stoupá obliba těchto ceremoniálů jak mezi účastníky, tak i mezi provozovateli saunových center. Saunová centra nabízejí i saunové ceremoniály pro děti, které jsou podávány zábavnější formou. V některých saunových centrech dokonce probíhají speciální celovečerní saunové ceremoniály i s grilováním během přestávek mezi ceremoniály.

Komentáře

V diskuzi nejsou zatím žádné příspěvky.Okomentujte článek:

Kolik je 7+5

všechny články >>

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím