Saunování v Evropě

Chci poradit

    Chtěl bych poradit s výběrem sauny

    Mám zájem o:

    19.4.2023

    Germánské země (Německo, Rakousko, německá část Švýcarska) a Benelux

    V těchto zemích se setkáte především se společnými veřejnými saunami (jak pro ženy, tak pro muže). Před vstupem do prohřívací místnosti se vyžaduje sprcha. Poté až smíte vstoupit do sauny – nazí, zakrytí osuškou. Během prohřívání se zde velice dbá na hygienu, proto svou osušku umisťte na lavici pod Vámi.

    Saunování v těchto zemích probíhá většinou formou saunových ceremoniálů. V sauně vždy asistuje saunový odborník, který nejen že polévá saunové kameny vodou, ale také rozdmýchává vzduch vířením ručníku.  Saunování se v těchto zemích bere jako hluboká relaxace, hlasitý hovor si tedy nechte raději
    pro příhodnější místa. Osprchování se studenou vodou nebo ochlazení v bazénku se považuje za nezbytné. Ve Švýcarsku jsou pravidla saunování uvolněnější. Můžete se zcela volně rozhodnout, jestli se budete saunovat nazí či v plavkách. Na saunování chodí více rodin s dětmi, než například v Něměcku, a proto je zvykem i hlasitější mluva.

    Slovinsko a Chorvatsko

    Zdejší pravidla a zvyky během saunování se velice podobají zemím germánským. Každý se však může rozhodnout, jestli vstoupí do sauny nahý nebo v plavkách.

    Západní a jižní Evropa (Francie, Itálie, Velká Británie a Španělsko)

    V těchto zemích jsou společné veřejné sauny spíše výjimkou. Zcela běžně se lidé saunují v oddělených saunách – nazí. Pokud tu však zamíříte do společných saun, raději tak učiňte v plavkách. Naprostá nahota se zatím v těchto zemích příliš netoleruje. V západní Evropě se lidé saunují zpravidla v kratších intervalech, v méně stupních Celsia a zkracují i ochlazovací část, někdy ji vynechávají úplně.

    Východní Evropa (Maďarsko)

    V Maďarsku (ale i v Polsku) se setkáte nejvíce se smíšenými saunami, do kterých se chodí zásadně v plavkách. Veřejné sauny, do kterých můžete vstoupit nazí, jsou spíše výjimkou. Saunová střediska nabízí dny pouze ženského nebo mužského saunování.

    Severovýchodní Evropa (Finsko, Lotyšsko, Švédsko, Estonsko,
    Litva a Rusko)

    V těchto zemích se setkáte s nejteplejšími prohřívacími místnostmi. A není se čemu divit. Hlavně v zimních měsících, kdy venkovní teplota dosahuje více než – 30 °C, se stávají sauny společenským centrem. Ve Finsku je zvykem během prohřívání i popíjet (pivo nebo cider).

    Ve zdejší kultuře je zakořenělá tradice nahého saunování (dokonce bez osušky pod sebou) v oddělených saunách (ve společných s plavkami). V severských saunách se dodržuje více etiketa, nežli v jiných koutech světa. Sprostá slova, prozpěvování či mluvení nahlas proto raději při pobytu v sauně vynechejte. Po dlouhá staletí sloužily zdejší sauny nejen jako společenské centrum, ale i místo pro vyjednávání obchodů. Často se v saunách i rodilo.

    Rusko je kapitola sama pro sebe. Rusové se saunují pouze v oddělených veřejných saunách. Existují zde tři typy saun. První je velice známá baňa – komplex v rustikální chaloupce, připomínající vnitřním vybavením spa centrum. Nachází se v něm nejen prohřívána (s nižší teplotou a vyšší vlhkostí než nabízí klasická finská sauna), ochlazovací bazénky a odpočívárny, ale také další sauny, které slouží jako masážní místnosti. Návštěvníci se v těchto saunách masírují i šlehají navzájem metličkami (vjeníky) namáčenými ve vodě. Tyto metličky jsou tvořeny svázanými březovými nebo dubovými větvičkami. Tímto metličkováním dochází k většímu prokrvení pokožky. V některých střediscích Vám metličkovou proceduru provede speciálně vycvičený asistent „bánšik“. Dále se zde setkáte se sály s drobným občerstvením, vodkou nebo bylinnými čaji, televizí a sály pro masáže a peelingy. Druhým typem je luxusnější verze této bani, často určená pro soukromé pronájmy. Poslední typ zastupuje klasická finská sauna.

    Zpět na BLOG