sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Proč se (ne)saunovat při nachlazení!

Proč se (ne)saunovat při nachlazení!

12.1.2020

Saunování přináší tělu nejen příjemný odpočinek, zlepšení krevního oběhu a pročištění těla od škodlivin, ale působí také jako prevence proti nachlazení. Saunování totiž stejně jako horečka zvyšuje tělesnou teplotu. Tělo na zvýšení teploty reaguje větší produkcí bílých krvinek, které mají na starost obranyschopnost organismu – imunitu, proto se vám již po jedné návštěvě sauny posílí i vaše imunita. Vytvořené obranné látky v těle však zůstávají maximálně sedm dní. Pravidelné saunování (minimálně jednou týdně) je proto skvělou volbou
pro udržování silného imunitního systému a účinným prostředkem, jak předcházet nachlazení.

Saunování při lehkém nachlazení

Při prvních projevech nachlazení můžete díky návštěvě sauny předejít pozdější nemoci, nebo alespoň zmírnit její průběh. Vysoká teplota v sauně totiž oslabuje, nebo dokonce zabíjí bakterie, které později proměňují nachlazení ve vážnou nemoc.  Dále spolu s potem z těla při pocení odchází také toxické látky, mezi nimiž jsou i viry. Sauna také pomáhá při nachlazení zlepšit a usnadnit dýchání, neboť horký vzduch v sauně otevírá vzduchové průduchy a uvolňuje dutiny. Díky saunování se navíc v těle produkují endorfiny – hormony štěstí, které pomohou utišit bolest a zlepšit náladu.

Pokud se lehké nachlazení prohloubí, je lepší saunu na čas vynechat, protože:

  1. Vlhké a teplé prostředí v sauně je ideální k šíření nemoci mezi ostatní saunující.
  2. Při nemoci se tělo přirozeně brání horečkou. Je nebezpečné do tohoto lidského mechanismu jakkoliv zasahovat, natožpak ještě uměle navyšovat tělesnou teplotu o jeden či dva stupně pobytem v sauně.
  3. Lidský organismus je v době nemoci výrazně oslabený. Střídání teplot
    při saunování by mohlo tělu v tomto případě spíše uškodit, než pomoci.
  4. Během nemoci dochází při saunování k ještě větší dehydrataci než obvykle.

Saunu byste si měli odříci také při přenosném infekčním či kožním onemocnění, onemocnění jater a ledvin. Naopak v případě astmatu a vysokého krevního tlaku se saunování v infrasauně, biosauně nebo aromasauně  vřele doporučuje.

Zotavte se saunou!

Sauna je výborným prostředkem pro znovuzískání sil po prodělané nemoci. To ale neznamená, že byste měli vstát z postele a začít se hned znovu saunovat. Saunování je pro lidský organismus značnou zátěží, i když je člověk úplně zdravý. Pro zcela bezpečné saunování si raději po nemoci pár dní počkejte. Poté, co dáte sbohem i poslednímu projevu nemoci, se můžete směle ke svému saunování vrátit a vylepšovat znovu svou imunitu. Pozor však ti z vás, kteří  jste se pustili do boje s nemocí pomocí antibiotik. Ty totiž ničí jak špatné, tak ale i ty dobré pro život potřebné bakterie, jejichž obnova trvá po posledním dobrání antibiotik minimálně týden, což je zhruba doba, kdybyste si měli saunování ještě odpustit.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím