sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Pozitivní vliv saunování na lidskou psychiku

Pozitivní vliv saunování na lidskou psychiku

11.2.2021

Snad každý si uvědomuje, jak je v dnešní zmatené, bezprecedentní situaci důležité zachovat si zdraví. A nejen to fyzické, ale i zdraví duševní, na nějž nyní den co den doléhá stres, strach a pocit nejistoty. Zázračným lékem, který funguje na tělo i ducha, je právě sauna! Zjistěte, v jakých směrech dokáže blahodárně působit na vaši psychiku: 

Saunováním proti depresi 

Sauna vám pomůže se zbavit mírných forem deprese a s nimi spojených potíží, jako je nechutenství nebo pocit neustálé únavy. Úspěšnost saunování v boji s depresí potvrzují i mnohé klinické studie z Japonska, USA i dalších zemí. Z těchto výzkumů mimo jiné vyplývá i to, že pravidelnými návštěvami sauny se příznivé účinky na psychiku prodlužují. 

V sauně necháte stres i starosti 

V sauně se vaše tělo zbaví kortizolu, kterému se také přezdívá hlavní stresový hormon. Společně s potem odchází z organismu i další toxiny, napjaté a ztuhlé svaly se uvolní a roztěkaná mysl zklidní. 

Sauna zlepšuje schopnost soustředění 

Pobyt v sauně (v tomto případě především v infrasauně) zvyšuje v těle hladinu norepinefrinu — zvaného též noradrenalin. Tento hormon podporuje schopnost koncentrace a zlepšuje pozornost. Teplo v sauně rovněž podporuje tvorbu prolaktinu v mozku. Tento hormon zodpovídá za růst myelinu, jedné ze základních složek bílé mozkové hmoty. 

Saunování snižuje riziko demence 

Pravidelné saunování prokazatelně snižuje riziko vzniku demence či Alzheimerovy choroby. Potvrzuje to dlouhodobá studie, prováděná ve Finsku na skupině mužů ve věku mezi 42 a 60 lety. Z výzkumu vyplývá, že muži, kteří navštěvovali saunu 2 – 3 × týdně vykazovali výrazně méně symptomů demence než ti, kteří se saunovali jen nepravidelně anebo vůbec.  

Za tento jev je pravděpodobně zodpovědný takzvaný mozkový neurotrofický faktor, alias BDNF (z anglického Brain-Derived Neurotrophic Factor). Jedná se o malý a silný protein, který stimuluje produkci nových mozkových buněk a posiluje ty stávající. A právě saunování podporuje tvorbu tohoto proteinu ve vašem těle. 

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím