Opravdu se dá saunováním zbavit toxinů?

Chci poradit

    Chtěl bych poradit s výběrem sauny

    Mám zájem o:

    19.4.2023

    Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik je pravdy na detoxikačních účincích saunování? O těch jste sice slyšeli již vícekrát, ale je pro toto tvrzení nějaký důkaz? Jistě, a ne jeden!

    Detoxikace je proces, během něhož se organismus zbavuje nahromaděných toxických látek: ať už ze svalů, tukových zásob nebo vnitřních orgánů. Sauna sama o sobě vás sice toxinů nezbaví, nicméně jejím prostřednictvím se jich vaše tělo může zbavit samo. Jak? Díky pocení, probíhajícímu přes největší orgán těla: kůži.

    Jaké toxiny se v organismu hromadí?

    Přesné složení toxických odpadních látek ovlivňuje u každého jedince jeho životní styl i prostředí, ve kterém se pohybuje. Mezi nejčastější toxiny ale patří:

    Těžké kovy, jako je rtuť, kadmium (například z cigaret nebo výfukových plynů), olovo či arsen.

    Bisfenol A (BPA), což je látka, která může ohrozit například imunitní systém či plodnost u mužů. Nachází se v podstatě všude, od účtenek přes plastové nádoby až po obaly potravin.

    Ftaláty, které mohou narušovat hormonální hladinu testosteronu. Najít je můžete v měkkých plastech, kosmetických přípravcích či mýdlech.

    Vědecky podložené důkazy

    Na kanadské univerzitě v Albertě proběhl rozsáhlý výzkum, jež porovnával detoxifikační schopnosti 3 tělesných tekutin: krve, moči a potu. Výsledky jasně prokázaly, že největší množství toxinů je z těla odváděno potem.

    Další studie, tentokrát z polské univerzity, uvádí, že v sauně při teplotě 90 °C začíná proces pocení velmi rychle a asi po 15 minutách dosahuje maxima, s průměrně vyloučeným množstvím potu asi 0,5 kg. To je dvojnásobné množství, než jaké za stejnou dobu vyloučí organismus během cvičení.

    Z obou těchto výzkumů lze tedy jasně logicky odvodit, že aktivity, vyvolávající pocení (tedy cvičení nebo právě pobyt v sauně) výrazně přispívají k detoxikaci organismu.

    Zpět na BLOG