sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Opravdu se dá saunováním zbavit toxinů?

Opravdu se dá saunováním zbavit toxinů?

13.11.2020

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik je pravdy na detoxikačních účincích saunování? O těch jste sice slyšeli již vícekrát, ale je pro toto tvrzení nějaký důkaz? Jistě, a ne jeden!  

Detoxikace je proces, během něhož se organismus zbavuje nahromaděných toxických látek: ať už ze svalů, tukových zásob nebo vnitřních orgánů. Sauna sama o sobě vás sice toxinů nezbaví, nicméně jejím prostřednictvím se jich vaše tělo může zbavit samo. Jak? Díky pocení, probíhajícímu přes největší orgán těla: kůži. 

Jaké toxiny se v organismu hromadí? 

Přesné složení toxických odpadních látek ovlivňuje u každého jedince jeho životní styl i prostředí, ve kterém se pohybuje. Mezi nejčastější toxiny ale patří: 

Těžké kovy, jako je rtuť, kadmium (například z cigaret nebo výfukových plynů), olovo či arsen. 

Bisfenol A (BPA), což je látka, která může ohrozit například imunitní systém či plodnost u mužů. Nachází se v podstatě všude, od účtenek přes plastové nádoby až po obaly potravin. 

Ftaláty, které mohou narušovat hormonální hladinu testosteronu. Najít je můžete v měkkých plastech, kosmetických přípravcích či mýdlech. 

Vědecky podložené důkazy 

Na kanadské univerzitě v Albertě proběhl rozsáhlý výzkum, jež porovnával detoxifikační schopnosti 3 tělesných tekutin: krve, moči a potu. Výsledky jasně prokázaly, že největší množství toxinů je z těla odváděno potem. 

Další studie, tentokrát z polské univerzity, uvádí, že v sauně při teplotě 90 °C začíná proces pocení velmi rychle a asi po 15 minutách dosahuje maxima, s průměrně vyloučeným množstvím potu asi 0,5 kg. To je dvojnásobné množství, než jaké za stejnou dobu vyloučí organismus během cvičení. 

Z obou těchto výzkumů lze tedy jasně logicky odvodit, že aktivity, vyvolávající pocení (tedy cvičení nebo právě pobyt v sauně) výrazně přispívají k detoxikaci organismu. 

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím