sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 602 232 031, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Kdy vznikly první sauny a jak vypadaly? Příběh finské sauny je starý 10 000 let

Kdy vznikly první sauny a jak vypadaly? Příběh finské sauny je starý 10 000 let

16.9.2020

Finsko a saunování zkrátka patří k sobě. Ačkoliv počet obyvatel této severské země jen těsně přesahuje 5 milionů, i tak zde stojí 3 miliony saun, což je výrazně více než počet tamních osobních automobilů. 

Z Finska se obliba saunování rozšířila do celého světa a finskou saunu můžete navštívit v rámci fitness a wellness center nebo hotelů, ale i domácností. Sauny ale nevypadaly vždy tak, jak je známe dnes: jejich podoba i technologie se časem proměňovaly. 

První finské sauny 

První předchůdkyně finské sauny se objevily již před 10 000 lety, po skončení poslední doby ledové. Jednalo se v podstatě o jámy, vyhrabané v zemi, případně o vyhloubené jeskyně, vyložené zvířecími kůžemi a kožešinami. Bylo zde i ohniště, obložené kameny, které jeskyni vyhřívaly a desinfikovaly kouřem poté, co byl oheň uhašen. 

Sauny tehdy byly spirituálním a významným místem: rodily se zde děti, léčili nemocní a pořádaly se zde významné obřady. 

Velká změna přišla na konci doby kamenné, kdy sauny dostaly tvar obydlí: Hliněná podlaha, dřevěné dveře, rašelinná střecha a pár klád, které sloužily jako lavice. Teplo vycházelo z ohniště v rohu místnosti. 

Kouřové sauny  

Tato nová generace saun se zrodila na konci doby železné. Vyznačovala se velkým topeništěm, na něž se kladly kameny, nahřívané předtím po dobu 6 – 8 hodin v ohni. Tento druh sauny v sobě držel teplo až po dobu několika hodin a zůstal v oblibě až do dob průmyslové revoluce na přelomu 18. a 19. století. Tehdy se v západním Finsku poprvé objevily sauny, jejichž kamna byla opatřena komínem. 

Moderní finská sauna 

První sauny s elektrickým nebo plynovým výhřevným tělesem se objevily po druhé světové válce, a to opět ve Finsku. Obrovskou popularitu si poté získaly v USA, odkud se šířil saunový boom i do zbytku západního světa. 

Staňte se i vy součástí tradice, staré téměř jako lidstvo samo a pořiďte si domů svou vlastní oázu klidu a relaxace. 

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím