sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Jak si vychutnat saunový zážitek na maximum?

Jak si vychutnat saunový zážitek na maximum?

8.6.2021

Ať už máte doma svou vlastní saunu, nebo (zatím) za zážitkem docházíte, určitě chcete z procesu saunování vytěžit maximum. Víte, jak si tedy saunu vychutnat ještě lépe?

V procesu saunování není důležitý jen samotný akt pobytu uvnitř sauny. I doba před vstupem a po odchodu hraje důležitou roli. Rady a tipy, co dělat, najdete proto níže rozdělené do tří fází:

Před vstupem do sauny

Dejte si časovou rezervu

Pokud jste si zarezervovali návštěvu sauny předem, ujistěte se, že máte dostatek času na cestu. Když dosprintujete do sauny na poslední chvíli, poté co jste trčeli v dopravní zácpě, budete zbytečně vystresovaní. A to není zrovna nejlepší rozpoložení pro saunování. Raději si tedy udělejte větší časovou rezervu, abyste mohli být v klidu.

Nejezte nic velkého

Pokud si před návštěvou sauny dopřejete půl kachny se zelím a dvojitými knedlíky, bude se váš organismus soustředit na trávení takové porce kalorií, a i váš krevní oběh se bude soustředit spíše na střed těla, aby trávicímu systému trochu pomohl. To ale přesně nechcete: v sauně se máte prokrvit celí, od hlavy až po špičky prstů u nohou.

Vypijte alespoň půl litru vody

Před zahájením saunování pomalu vypijte alespoň půl litru vody, abyste nebyli posléze dehydrovaní.

Osprchujte se

Před vstupem do sauny se osprchujte příjemnou vlažnou vodou bez mýdla. Odstraníte tak z pokožky prach a pot, které na ní ulpěly během dne, očistíte si póry a saunování pak bude mnohem efektivnější.

V sauně

Vyberte si, kam se posadíte

Většina saun má lavice na dvou (a více) úrovních: vyšší a nižší. Jelikož horký vzduch stoupá, je na horních lavicích teplota o něco vyšší. Pokud je pro vás na horní lavici až moc velké horko, přesuňte se o něco níže, kde je o pár stupňů méně.

Vzdušnou vlhkost regulujte poléváním kamenů

V tradiční finské sauně se vlhkost vzduchu pohybuje mezi 10 a 30 %. Pokud chcete, můžete vzdušnou vlhkost mírně zvýšit nalitím vody na saunové kameny. Ještě příjemnější smyslový zážitek si můžete dopřát, pokud do vody předem přidáte několik kapek esenciálního oleje.

Po saunování

Vždycky končete sprchou

Saunovací proces vždycky zakončete sprchou, a to čím studenější, tím lépe. Chladná voda totiž hloubkově vyčistí a opětovně uzavře vaše póry, jež se v teple sauny roztáhly. Sprcha po sauně je opět lepší bez mýdla, které by mohlo vaši pokožku podráždit.

Než se obléknete, nechte tělo zchladnout

Dokud nebudete dokonale suší a nepřestanete pociťovat horkost sauny, v klidu seďte a neoblékejte se. Těsné oblečení by vašim pórům neumožnilo volně dýchat a tím pádem byste se začali potit i mimo saunu.

Něco malého snězte

Pokud jste dodrželi radu o vynechání jídla před saunou, můžete mít po jejím opuštění opravdu velký hlad. Jelikož s potem se z vašeho těla vyplavily také soli, je vhodné si zobnout nějakou slanou pochoutku, třeba solené pistácie.

Po sauně už se nepřepínejte

Posilovna nebo jiné tělesné cvičení se doporučuje před návštěvou sauny. Po ní si raději sedněte někam, kde budete mít klid a váš tep se bude moci vrátit do normálu.

Spěte

Po sauně, zvláště pokud jste si ji naplánovali později v průběhu dne, se můžete cítit skutečně unavení. Nebojujte s tím, a pokud můžete, běžte si klidně lehnout a můžete se spolehnout, že vás čeká ten nejsladší spánek.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím