sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Jak se liší saunování v různých zemích světa

Jak se liší saunování v různých zemích světa

23.9.2020

Saunování je staré téměř jako lidstvo samo. Proces pocení, zahřívání a ochlazování i s ním spojené rituály jsou prováděné po celém světě. Svět je však velký a různé země mají svá rozličná kulturní i duchovní specifika, která se promítají i do tamních saunových rituálů. 

U nás a v Evropě vůbec převažuje samozřejmě klasická finská sauna, ale i saunovací procesy jiných kultur jsou zajímavé a určitě stojí za to se o nich dozvědět něco víc. 

Indiánská potní chýše 

Potní chýše je v podstatě sauna původních Američanů. Jedná se o nízkou stavbu kupolovité konstrukce, zahalenou plachtami či zvířecími kůžemi a stavěnou poblíž přírodního vodního toku. Nedaleko vchodu bývá ohniště, ve kterém se zahřívají kameny pro následný rituál. Funkce potní chýše je především očistná, a to i z duchovního hlediska. Další rozdíl oproti finské sauně je ten, že v potní chýši je vždy přítomen jakýsi duchovní průvodce, který očistný rituál řídí. 

Ruská baňa 

Klasická ruská baňa je velmi blízká příbuzná finské sauny. Rozdíly tu ale přeci jen jsou: teplota v bani je nižší a vlhkost naopak vyšší než v klasické finské sauně. Součástí prohřívací fáze v ruské bani je rovněž rituál šlehání těla dubovými či březovými větvičkami (takzvané vjeniky). To má za úkol ještě lépe prohřát a prokrvit celé tělo. 

Turecký hammam 

Turecký hammam nebo také turecké lázně je fenomén, známý ve světě Blízkého východu již po staletí. Proces návštěvy se skládá ze tří fází a očista těla se zde opět prolíná s očistou duchovní. Prvním krokem je prohřátí celého těla v mramorové místnosti s vysokou vzdušnou vlhkostí, připomínající nám známou parní saunu. Poté následuje očista celého těla a třetím krokem je ochlazení, které probíhá v samostatné místnosti s nižší teplotou. 

Japonské Sento 

Sento není ve své podstatě sauna, ale spíše veřejné lázně, sloužící k setkávání s přáteli i duchovní očistě. Jedná se o stavbu chrámového typu. Po vstupu do ní se návštěvník musí umýt pod jedním z mnoha vodovodních kohoutků. Poté může vstoupit do horké lázně, která je pro všechny společná. Po prohřátí těla může v některých Sento následovat relaxační masáž. 

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím