sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Jak je to se saunováním v létě?

Jak je to se saunováním v létě?

16.6.2021

Jak už to tak bývá, lidé jsou různí: jedni se třesou zimou i v největších vedrech v půli července, druzí by se už při 25 °C nejraději horkem svlékli z kůže. A věřte tomu nebo ne, letní saunování může být prospěšné pro oba tyto tábory.

Benefit pro zimomřivce je celkem jasný, jak ale saunování pomůže těm, kdo se s prvními májovými slunečnými dny začnou cítit jako v tropickém skleníku?

Aklimatizujte se

Pravidelné saunování pomůže vašemu tělu lépe ovládat termoregulační mechanismy, a tím se i rychleji vnitřně ochlazovat. Díky efektivnější a rychlejší termoregulaci pak budete i nastávající horké dny zvládat mnohem lépe. Potvrdily to i četné klinické studie, prováděné na profesionálních atletech.

V podstatě jde o jednoduchý proces aklimatizace, neboli přizpůsobení se podmínkám. Navíc, když dáte tělu šanci předem se vypotit v sauně, omezíte na minimum nežádoucí následné pocení na veřejnosti.

Jak se správně saunovat v létě

Letní saunování má svá specifika, která jej od toho v zimním období přeci jen maličko odlišují. Co tedy u letního saunování dodržovat?

  1. Začněte chladnou sprchou: ta pomůže snížit vnitřní teplotu těla, jež bude díky teplému počasí vyšší než obvykle.
  1. Jelikož nebude váš organismus potřebovat tolik času, aby se prohřál, měli byste zkrátit jednotlivá sezení maximálně na 12 – 15 minut.
  1. Nebojte se pořádného zchlazení a klidně si pro jednou vyzkoušejte skok do ochlazovacího bazénku, jezera či jiné k tomu vhodné vodní plochy. V zimě už se vám tolik chtít nebude…
  1. Nezapomínejte na doplnění tekutin. To je v horkých letních měsících důležité dvojnásob. Pravidelně tedy pijte, ideálně čistou vodu, a to alespoň 1 litr v rámci saunovacího procesu.
nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím