sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 493 555 568, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Do sauny v těhotenství. Kdy můžete, a kdy naopak ne?

Do sauny v těhotenství. Kdy můžete, a kdy naopak ne?

13.1.2020

Pokud i vy patříte mezi milovnice pravidelného saunování a nedokážete si bez něj své těhotenství představit, potom je tento článek věnovaný právě vám!

Dopřávat si blahodárné účinky sauny totiž můžete i v průběhu těhotenství. Sauna skvěle ulevuje od bolesti zad a pomáhá dosáhnout nerušeného klidu. Musíte se ale držet striktně daných pravidel (tyto pravidla slouží nejen pro zachování vašeho zdraví, ale také pro zdraví vašeho budoucího miminka).

První trimestr

V prvním trimestru raději saunování vynechte. V tomto stádiu je plod velice citlivý na změnu teploty. Saunování, které zvyšuje tělesnou teplotu, může způsobit v brzkém stádiu těhotenství dítěti vrozené vady.

Druhý a třetí trimestr

V pozdějším stádiu těhotenství se saunovat můžete dle libosti. Buďte však opatrné na dodržení doporučené teploty pro nastávající matky
(nižší teploty než v klasické finské sauně). Využít můžete mírnějších teplot herbální nebo parní sauny (teploty mezi 40 až 50 stupni). Také si dávejte pozor na strávený čas v potírně, který by měl být kratší než při klasickém saunování (ideálně do deseti minut).

Místo plavek suchá osuška

V těhotenství je ženské tělo obzvlášť náchylné k infekcím, které způsobují nečistoty zvenčí. Při nedodržení správné hygieny si proto ze saun můžete odnést nejen příjemné uvolnění, ale také mnohé infekce, plísně a kvasinky.  Pokud si zvolíte pro své saunování veřejnou saunu, dbejte obzvlášť v těhotenství na striktní používání suché a čisté osušky, kterou umístíte při pocení pod sebe. V těhotenství se doporučuje saunování bez plavek. Nejlépe se proto natáhněte na osušku nahé nebo si na ni lehněte ve speciálním saunovém oblečení. Nezapomeňte udržovat osušku vždy natočenou na stejnou stranu k lavici a zkuste se co nejméně dotýkat pokožkou přímo saunové lavice.

Ještě více tekutin a horčíku

Při saunování v těhotenství mějte ještě více než kdy jindy na paměti zvýšený přísun tekutin. Přidejte si také do svého jídelníčku více potravin bohatých na hořčík. Tento minerál se během saunování vylučuje z těla spolu s potem a jeho nedostatek by mohl způsobit křeče nebo i dokonce dřívější porodní stahy.

Rady na závěr

Než si vyrazíte do sauny ulevit od bolesti zad a dopřát si chvilku klidu, poraďte se o vhodnosti návštěvy se svým lékařem. Saunování není během těhotenství vhodné pro ženy s rizikovým těhotenstvím nebo pro ženy, které v minulosti prodělaly potrat. Saunování také není doporučeno ani při zvýšeném tlaku nebo cukrovce. Záleží však, jak se při saunování cítíte. Jestli vám pomáhá a je vám při něj dobře, není důvod přestávat. Vydáte-li se však prohřát a odpočinout
si do sauny a udělá se vám během saunování nevolno, ihned saunu opusťte a její další návštěvu proberte s vaším lékařem.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím