Otevřít menu
DYNTAR Sauna & wellness

Historie společnosti DYNTAR s.r.o.

Chtěl saunu, tak si ji postavil. Dnes je ve velkém staví lidem na míru

Éra devadesátých let. Každý, kdo měl jen trochu dobrý nápad, rozjížděl své podnikání. Většina těchto podnikatelů skončila stejně rychle, jako začala. Ale pár šikovných a ambiciózních, pečlivě sledujících trendy ve svém oboru, úspěšně podniká dodnes. Jedním z nich je i Karel Dyntar, zakladatel českého saunového byznysu.

Všechno začalo revmatem

Karel Dyntar

Bylo mu pouhých dvacet let, když se v jeho hlavě zrodil životní nápad. Tehdy Karla Dyntara trápily revmatické obtíže, na které mu byla doporučena sauna. Jenže se psal rok 1993. Pár let po Sametové revoluci, v zemi, která se učila žít svobodně, bez ruské nadvlády, v zemi, kde saunování nemá žádnou tradici. Karel poprvé vyzkoušel saunu u svého kamaráda a společně s ním sestavil saunu jako kabinu. Nejdřív pro své vlastní potřeby. Ale netrvalo dlouho a uvědomili si, že by své dílo mohli nabídnout i dalším saunovým fajnšmekrům v ČR. V roce 1994 už slavili úspěch s vlastními návrhy saun. Objednávky na saunové kabiny se jen hrnuly a dnes, 28 let poté, už mají na kontě přes pět tisíc realizací.

Chceš se saunovat? Tak si postav saunu!

Nutno dodat, že v té době u nás nebyly na každém rohu a v každém městě veřejné sauny a wellness centra. „Když jste začátkem devadesátých let něco chtěli, museli jste si to postavit, protože pro nic tady neexistoval trh. Ten jsme vlastně začali tvořit my. Ze začátku jsem v tom neviděl žádný podnikatelský záměr, ale jen touhu po vlastní sauně. Nebyl internet, nebyly knihy, byla doba experimentů,“ vzpomíná na začátek svého saunového příběhu Karel Dyntar.

Země saunám zaslíbená?

Za tu dobu ušel velký kus cesty. Kamarád jejich společný byznys po čase opustil, ale Karel vytrval. Zapojil manželku a postupně rozšiřoval svůj tým. Inspiraci kupodivu nečerpal rovnou v mece saunování, ve Finsku, ale ve Švédsku. První saunovou technologii kupoval právě odtamtud. Zajímavostí pro našince je, že v roce 1999 měla tato švédská společnost plně automatizovanou nejen výrobu, ale i logistiku. Díky tomu byla schopna dodávat zboží do 80 zemí světa a pokrýt tak 30 % světového trhu v saunovém byznysu. To bylo pro Sauny DYNTAR hotové sci-fi.

Karel Dyntar výroba sauny

Do Finska se Karel dostal až o pár let později. U příležitosti soutěže v saunování, kterou pořádal v Jičíně. Vítěze totiž poslal na mistrovství světa do finské Heinoly. „Od té doby je Finsko mou srdcovou záležitostí,“ dodává Dyntar.

Dnes hledá se svými spolupracovníky inspiraci všude kolem sebe. Testují různé netradiční materiály a technologie, sledují nové trendy v designu nábytku, bydlení, architektuře a pak se vše snaží promítnout do saunových produktů. „Například inspiraci na naše lehátko Organic Plus jsem našel ve světoznámém lehátku LC4 od ještě známějšího architekta Le Corbusiéra,“ vysvětluje Dyntar.

Ryze česká rodinná firma

Nejen česká, ale také rodinná. To jsou dnes přívlastky, které jsou v podnikání ceněné. Možná i to je důvod, proč Sauny DYNTAR slaví čtvrtstoletí své existence. Ve firmě o 24 zaměstnancích dnes pracuje nejen zakladatel, ale také jeho manželka, bratr a syn. Firma si zakládá na profesionálním přístupu, výjimečném designu a vysoké kvalitě provedení. A díky bohatým zkušenostem je to na jejich výrobcích znát.

Historie společnosti DYNTAR s.r.o. v datech

Rok Událost
1991 Založení společnosti (první společnost v ČR zabývající se výrobou saunových kabin).
1992 Vyrobena první saunová kabina.
1993 Dokončena výstavba výrobního objektu ve Vitiněvsi a zahájen provoz.
1994 Prezentace vlastních produktů na veletrhu Regenerace v Praze.
1995 Specializace výhradně na výrobu a montáž saunových kabin a wellness.
1998 Obchodní značka „Sauny Dyntar“.
1999 Otevření vlastní pobočky v sídle společnosti.
2000 Zařazení infra kabin do portfolia.
2003 Rozšíření výrobních a skladových prostor na 1650 m2.
2003 Otevření druhé vlastní pobočky v Praze na Vinohradech.
2007 Změna právní formy - společnost s ručením omezeným, změna názvu firmy. na DYNTAR spol. s r.o.
2009 Přestěhování pražské pobočky z Vinohrad na Prahu 9 – Prosek.
2009 Otevření v pořadí již třetí pobočky tentokrát v Brně – Bystrci.
2009 Rozšíření pobočky a kancelářských prostor ve Vitiněvsi na 360 m2.
2011 Zahájena spolupráce s českou designerkou. Z této spolupráce vznikla sauna Vizio.
2012 Rozšíření výrobní řady modelových saunových kabin o sauny Cuvio a Mini Relax.
2013 Přestěhování brněnské pobočky do větších prostor v blízkosti brněnského výstaviště – Nový Tuzex.
2014 Ve spojení s designery vytvoření nového konceptu sauny Mayo a ergonomického relaxačního lehátka Organic.
2015 Modernizace výrobních prostor, která se týkala budovy i strojního vybavení. Redesign brněnské pobočky – vystavení vířivé vany a funkční kabiny, kde je možnost si produkty vyzkoušet.
2016 Změna loga firmy a sjednocení logotypů všech našich privátních značek – sjednocení firemní kultury.
2017 Rozšíření výrobní řady modelových saunových kabin o sauny Outdoor, Vinossa, Trida a Baio.
2017 Zavedení známky „Bezpečná sauna“.
2018 Vyrobena první pojízdná (mobilní) sauna za účelem zapůjčení a vyzkoušení u potenciálních zákazníků.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím