sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 602 232 031, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Způsoby ochlazování v sauně

Způsoby ochlazování v sauně

8.6.2022

Ochlazovací fáze je nedílnou součástí saunovacího procesu, a pokud chcete, aby vám saunování přineslo slibované benefity, rozhodně byste ji neměli zanedbávat. Pokud vás někdy po saunování bolela hlava, je docela dobře možné, že to bylo důsledkem nedostatečného ochlazování.

Během pobytu v sauně se vám totiž rozproudí krev, zrychlí srdeční tep a rozšíří se póry. Prudkým ochlazením se póry opět uzavírají a srdeční tep se zpomalí. Právě tyto výkyvy v tepové frekvenci posilují srdeční sval, a snižují tak riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ochlazování v saunovacím procesu ale také posiluje imunitu a způsobuje uvolňování hormonů štěstí — endorfinů.

Ve Finsku se saunaři ochlazují skokem do ledové vody některého z mnoha místních jezer. V zimě je samozřejmě můžete zkusit napodobit, například skokem do závějí. Pokud však nemáte zahradu, není sníh a také prostě ve zbylé části roku si budete muset najít jiný způsob ochlazování. Nemusíte se však bát, je z čeho vybírat:

Bazének

Skok do chladné vody je jedním z nejlepších a nejrychlejších způsobů ochlazení. Klasický ochlazovací bazének je zapuštěný do země, s vodou o teplotě 8 – 12 °C. Jelikož bývá vybaven schůdky, mohou se v něm zchladit i ti, kteří se na skákání necítí. Nevýhodou bazénku pro domácí saunování může být jeho vyšší pořizovací cena, nároky na prostor i složitější výstavba.

Káď

Ochlazovací káď je vytvořena tak, aby co nejlépe napodobovala zážitek ze skoku do ledového jezera. Oblíbili si ji saunoví nadšenci po celém světě, a to nejen pro přirozený vzhled dřevěného obložení, díky kterému krásně designově ladí s interiérem sauny, ale také kvůli pohodlí při použití. Výhodou ochlazovací kádě je i to, že nevyžaduje žádné extra stavební úpravy.

Vědro

Saunovou klasiku pro odvážné představuje ochlazovací vědro. To je tradičně umístěné ve výšce nad hlavou a po okraj naplněné studenou vodou. Díky jednoduchému mechanismu se po zatažení za provázek vědro překlopí a jeho ledový obsah dopadne na vaši hlavu. Jelikož se v tomto případě jedná skutečně o šokové ochlazení, měli by vědro používat pouze zdraví jedinci. Pacienti se srdečními obtížemi by měli raději zvolit některou z pozvolnějších ochlazovacích metod.

Sprcha

Sprcha představuje asi nejdostupnější ochlazovací metodu, kterou mohou navíc využívat i osoby s vyšším krevním tlakem. Ochlazovat se v ní totiž můžete vlastním tempem a pozvolna. Ačkoliv je možná lákavé si nastavit teplotu spíše vlažnou, než studenou, zkuste odolat a dopřát si poctivé zchlazení.

Vzduch

Ochlazování vzduchem je nejmírnější formou zchlazení, a v našich podmínkách má smysl především v chladné části roku. Spočívá jednoduše ve vyjití ze sauny ven, například na zahradu. V létě ovšem tato metoda pozbývá smyslu, pouze byste se připravili o správné účinky saunování.

Ledová tříšť

Především v komerčních saunách bývá k dispozici mimo jiné i možnost ochlazení ledovou tříští. Ta je saunařům k dispozici v k tomu určené nádobě. Z ní si můžete tříšť nabírat plnými hrstmi a roztírat ji po celém těle. Vynechte však oblast hlavy: té by ledové částečky nemusely udělat dobře.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím