sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 602 232 031, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Vše o finských saunách v kostce

Vše o finských saunách v kostce

23.2.2022

V minulém článku jsme vám podrobněji představili infrasauny, ten dnešní bude věnován saunám klasickým, tedy finským. Někdy se jim říká i suché sauny, a to kvůli nízké vzdušné vlhkosti, která se pohybuje mezi pouhými 5 – 20 %, a to při teplotě kolem 90 °C.

Princip fungování finské sauny

Tradiční finská sauna je uvnitř obložená dřevem, vybavená dřevěnými lavicemi, a zdrojem tepla jsou na zemi umístěná saunová kamna se saunovými kameny. Kameny pomáhají rovnoměrně distribuovat teplo uvnitř sauny, ale také se s jejich pomocí dá dočasně zvýšit vzdušná vlhkost: stačí je pokropit trochou vody z vědra.

Finskou saunu si můžete navíc zpříjemnit zážitkem z krásné vůně: stačí nasypat některou ze saunových vonných směsí do speciální misky, kterou následně umístíte nad topidlo.

Benefity finské sauny

Používání sauny na pravidelné bázi má mnohé pozitivní účinky na lidský organismus. Přesvědčit se můžete sami:

Prodlužuje život

Na první dojem to možná zní neuvěřitelně, ale sauna vám skutečně může prodloužit život. Dokazuje to i dlouhodobá studie, publikovaná v roce 2015 v USA. V rámci této studie bylo po 20 let pozorováno více než 2 000 finských mužů mezi 42 a 60 lety. Výsledky dokazují, že u těch, kteří pravidelně (4× až 7× v týdnu) navštěvovali saunu, je nižší nejen riziko úmrtí na infarkt, ale i na jakoukoliv jinou nemoc, a to až o 40 %.

Zlepšuje výkonnost

Jiná studie potvrzuje pozitivní vliv pravidelného saunování na výkonnost sportovců. Výzkumu se zúčastnili běžci na dlouhé tratě, kteří po dobu tří týdnů navštěvovali po tréningu finskou saunu. Výsledky prokazují, že po uplynutí těchto tří týdnů byli sportovci schopni uběhnout v průměru o 32 % delší vzdálenost než předtím.

Snižuje krevní tlak a posiluje srdce

Pozitivní účinky sauny na kardiovaskulární systém už jsou známé poměrně dlouhou dobu. Princip je ten, že v teple sauny se zrychlí srdeční tep, a v důsledku toho se také roztahují cévní stěny, což umožní lepší cirkulaci krve.

Podporuje imunitní systém

Dalším vědecky podpořeným pozitivním účinkem saunování je jeho vliv na obranyschopnost organismu, především na funkci bílých krvinek. Pravidelné saunování prokazatelně snižuje pravděpodobnost onemocnění běžným nachlazením. Ovšem pozor: sauna funguje jako prevence, takže pokud již nemocní jste, raději s její návštěvou počkejte.

Zbaví vás stresu

O pozitivním vlivu saunování na lidskou psychiku jsme pro vás napsali samostatný článek.

Detoxikuje a čistí pleť

Dva další články jsou zaměřené právě na tato témata. O detoxikaci je první z nich, druhý se věnuje pozitivním účinkům sauny na krásu vaší pokožky.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím