sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 602 232 031, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Sauna nebo pára? V čem je rozdíl, a co si vybrat domů?

Sauna nebo pára? V čem je rozdíl, a co si vybrat domů?

8.7.2022

Sauny a parní kabiny mají jedno společné: pracují s teplem a krásně tak prohřejí vaše tělo. Princip jejich fungování je však již značně odlišný. V čem je rozdíl, a co bude nejlepší právě pro vás?

Obě procedury mají dlouhou historii a sloužily a stále slouží nejen jako prvky zdravého životního stylu, ale i jako místa setkání s přáteli. Zásadní odlišnost mezi saunou a parní kabinou je ve vzdušné vlhkosti. Na to se pak váží i všechny ostatní rozdíly jako je provozní teplota nebo použitý materiál.

Suché teplo v sauně

V klasické finské sauně i v infrasauně je nízká vlhkost vzduchu (většinou kolem 10 %). To znamená, že je možné zde pracovat s mnohem vyššími teplotami než v parní kabině. U finské sauny to může být i přes 100 °C, v případě infrasauny pak okolo 60 °C. Jako hlavní materiál se v saunách používá dřevo a zdrojem tepla je uvnitř sauny umístěné topidlo, případně infračervené zářiče.

Vlhké teplo v páře

Parní lázně se oproti saunám vyznačují až 100% vlhkostí vzduchu. Teploty se zde proto pohybují maximálně do zhruba 50 °C. Dřevo by takový nápor vlhkosti neneslo dobře, a proto jsou v parních kabinách nejčastěji vidět drobné mozaikové dlaždičky. Zdrojem tepla je v parních lázních pára, vyráběná v parním generátoru z vařící vody.

Benefity saunování

Zejména pravidelné saunování má blahodárný vliv na organismus. Dokáže mimo jiné:

  • zlepšit prokrvení celého organismu,
  • urychlit regeneraci svalů nejen u sportovců,
  • zmírnit bolesti kloubů,
  • posílit srdeční činnost,
  • ulevit od psychické zátěže
  • a prostřednictvím pocení detoxikovat organismus.

Benefity parní kabiny

Parní lázně jsou vhodné pro ty, kteří z různých důvodů nemohou navštěvovat saunu. Pobyt v parní lázni má tyto prospěšné účinky:

  • uvolní ucpané dutiny a zprůchodní dýchací cesty,
  • rozšíří cévy a urychluje svalovou regeneraci,
  • představuje ideální prostředí k aplikaci tělových peelingů.

Je lepší sauna, nebo pára?

To záleží čistě na vás a vašich preferencích. Objektivně vzato má klasická sauna i infrasauna vícero benefitů pro vaše zdraví. Na druhou stranu ale, pokud potřebujete především pročistit horní cesty dýchací, bude pro vás přínosnější parní kabina. Nejlépe uděláte, když si saunu i páru vyzkoušíte na vlastní kůži, a následně se rozhodnete, co je vám bližší.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím