sauna a infrasauna DYNTAR spol. s.r.o., Vitiněves 132, 506 01 Jičín, tel.: +420 602 232 031, e-mail: info@dyntar.cz
Otevřít menu
Sauny Dyntar
Děti v sauně: kdy je pro ně bezpečná?

Děti v sauně: kdy je pro ně bezpečná?

25.8.2022

Názory expertů na to, od jakého věku je bezpečné brát děti do sauny, se často rozcházejí. Ve Finsku by vám možná řekli, že první cesta z porodnice by měla vést do sauny, ale toho se raději zdržte. Německá saunová federace zase říká, že pokud je dítě zdravé, může se s vámi saunovat již od 4 měsíců. S tím ale úplně nesouhlasí většina pediatrů, kteří doporučují s první návštěvou sauny vydržet minimálně do 1 roku.

I potom je ale nejlepší se s dětmi saunovat doma, v privátní finské sauně nebo infrasauně. Doma si totiž můžete sami regulovat teplotu, děti nebudou rušit ostatní návštěvníky sauny a vhodnější je domácí sauna i z hlediska hygieny.

Pravidla saunování s dětmi

Jelikož děti zkrátka nejsou dospělí, měli byste na to brát ohled i při saunování. Samozřejmostí je, že by vaše dítě mělo být úplně zdravé: pokud máte nějaké pochybnosti, poraďte se ještě před první návštěvou sauny s dětským lékařem.

Nižší teploty a správné dávkování

Zhruba do 8 let věku nemají děti ještě plně vyvinutá termoregulační centra, takže je důležité je nevystavovat přílišným extrémům. Při první návštěvě sauny by měla být teplota maximálně 65 °C a s dítětem do 3 let by délka pobytu neměla přesáhnout 3 minuty. Fázi ochlazení provádějte pomocí vlažné sprchy a rozhodně zůstaňte jen u jednoho cyklu.

Pokud se dětem v sauně líbí, můžete u těch starších 3 let pobyt prodloužit na 5 – 8 minut. Na standardní dospělácký saunovací cyklus (s pobytem v kabině do 15 minut a následným ochlazením) jsou děti připravené zhruba ve 12 letech.

Nikdy bez dozoru

Ať už se saunujete doma, nebo ve veřejné sauně, nikdy nenechávejte vašeho potomka bez dozoru. Raději dětem postupně vysvětlujte, jaká jsou pravidla saunování, o co by se mohly popálit, když nebudou opatrné, nebo proč není dobrý nápad běhat ve sprše.

Doplnění tekutin

Po saunování mějte pro děti vždy připravené studené pití (ideální je samozřejmě čistá voda) a malou slanou svačinku, která doplní do organismu minerální soli, vyplavené během pocení.

nahoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím