Saunové ceremoniály vycházejí z klasického polévání kamenů vodou při saunování, postupem času se začaly do tohoto rituálu přidávat další prvky (hudba, tělový peeling, aromatické esence, apod.) a tím vznikla jejich současná podoba.
Ceremoniály mají přesně stanovený čas. Obvykle trvají 10 až 15 minut. Začínají vždy s příchodem vyškoleného saunéra, který se krátce představí a vysvětlí, který druh ceremoniálu bude probíhat. Dále podá přesné pokyny pro účastníky (co mají dělat před, během a po ceremoniálu), nakonec které vonné esence bude používat nebo které tělové peelingy bude účastníkům nabízet k potírání. Pro plný zážitek z ceremoniálu není možný příchod nových účastníků. Odejít z něj ale dovoleno je, neboť se může především u začátečníků stát, že jim daný ceremoniál nebude vyhovovat.
Při úvodu do ceremoniálu saunér naladí v sauně příjemnou atmosféru – pouští hudební doprovod. Poté polévá kameny vodou smíchanou s vonnými esencemi a páru z toho stvořenou víří ručníkem nejdřív do horních pater sauny a poté jednotlivě směrem ke každému z účastníků. Tímto docílí v sauně větší vlhkosti, kterou účastníci pocítí jako subjektivní zvýšení teploty, přestože reálná teplota zůstane stejná, mění se pouze vlhkost. Tímto vířením se zesiluje účinek ze saunování a provádí se většinou třikrát za celý ceremoniál. Podle druhu ceremoniálu, který může nabývat buď relaxačních, nebo povzbuzujících účinků, přizpůsobuje saunér výběr hudby a aromatických esencí.
Podává také účastníkům peeling k mazání těla (peelingové soli, které odstraňují odumřelé kožní buňky a dezinfikují, ledové tříště se stejným účinkem jako peelingové soli, medy, jogurtové krémy nebo tělové oleje), v některých případech i drobné občerstvení. Oblíbeným relaxačním prvkem je použití kovových misek, do kterých saunér bouchá paličkou.
Tyto zvuky způsobují vibrace celého těla a navozují větší relaxaci. Ceremoniál je oficiálně ukončen tím, že se saunér se všemi účastníky rozloučí a nasměruje je do sprch a relaxační zóny.
1) Klasický – saunér nepoužívá hudbu ani osvětlení, ale používá aromatické esence.
2) Relaxační a meditační – důraz je zde kladen na meditační nebo relaxační hudbu a mávání ručníkem.
4) Dynamický – tento ceremoniál má povzbuzující účinky (používá se například mentolová esence) a dynamičtější hudbu, také dynamika mávání ručníkem je značně odlišná od relaxačních ceremoniálů.
5) Divadelní – saunér si připraví malé představení v kostýmu.
6) Peelingový – používá se v parní sauně pomocí nanášení peelingových solí – hrubozrnné alpské nebo himálajské.
Saunové ceremoniály se provádí ve všech typech saun – ať již v klasické finské, bylinkové nebo parní. V dnešní době stoupá obliba těchto ceremoniálů jak mezi účastníky, tak i mezi provozovateli saunových center. Saunová centra nabízejí i saunové ceremoniály pro děti, které jsou podávány zábavnější formou. V některých saunových centrech dokonce probíhají speciální celovečerní saunové ceremoniály i s grilováním během přestávek mezi ceremoniály.
Zpět na BLOG